اخبار تکنولوژی

شرکت اینتل هم وارد صنعت خودروسازی شد

از سال 2014 تا امروز، کار روی خودروهای خودران جذابیت بیشتری برای سرمایه‌گذاران پیدا کرده است. این جذابیت به حدی است که حتی پای سازندگان سخت‌افزارهای کامپیوتر را نیز به این صنعت نوپا باز کرده است. در همین راستا، شرکت اینتل که مقام اول طراحی و تولید پردازنده‌ برای رایانه‌های شخصی و قابل حمل جهان را دارد، اعلام کرده که کار تحقیقاتی خود را برای تولید خودروهای خودران آغاز کرده است.

شرکت اینتل در نظر دارد تا ۲۵۰ میلیون دلار برای توسعه خودروهای خودران و توسعه هوش مصنوعی به کار رفته در این خودرو‌ها هزینه کند. از جمله فناوری‌هایی که اینتل قصد گسترش آن را دارد، می‌توان به ارتباطات بی‌سیم، آگاهی هوشمند از شرایط محیطی، هوش‌مصنوعی و امنیت اشاره کرد. اینتل امیدوار است از این طریق خودروهایی تولید شوند که با حداقل میزان دخالت انسانی بتوانند در جاده‌ها و خیابان‌ها حرکت کرده و امنیت عابران پیاده را به خطر نیندازند. همچنین این خودروها می‌توانند به طور لحظه‌ای و با سرعت زیاد، حجم زیادی از داده‌ها را برای افزایش امنیت و مسیریابی بهتر، با یکدیگر رد وبدل کنند.

intel-ceo-brian-krzanich

برای خودروهای خود‌ران، شرکت اینتل قصد دارد در آینده پردازنده‌های قدرتمندی را تولید کند که بتوانند ارائه خدمات یاد شده را از طریق اتومبیل‌های خودران ممکن کنند. البته خودروهای امروزی به طیف گسترده‌ای از حسگرها، دوربین‌ها و سیستم‌های کنترلی مجهز هستند که اطلاعات مختلف را خلق، جمع‌آوری، پردازش و منتقل می‌کنند. برآوردها نشان می‌دهد هر یک از خودروهای خودران هر روز چهار ترابایت داده تولید می‌کنند و صنعت خودروسازی باید زیرساخت‌های لازم برای تبادل این حجم از اطلاعات را فراهم کند.

شرکت اینتل برای خودروهای خودران با شرکت BMW آلمان متحد شده است. هدف نهایی این همکاری، تولید یک خودروی خودران صرف نیست؛ بلکه تولید خودرویی است که نیازی به توجه یک انسان هوشیار نداشته باشد. به عبارت دیگر، این شرکت‌ها خودرویی خواهند ساخت تا حضور یا عدم حضور سرنشینان تاثیری بر عملکرد آنها نداشته باشد و به صورت مستقل به عملکرد خود ادامه دهند. بدین ترتیب حتی اگر انسان داخل خودرو نباشد، خودرو می‌تواند به هر جای مختلفی که به آن دستور داده شود برود. این خودروها که به اصطلاح مستقل نامیده می‌شوند، اطلاعات رانندگی را با یکدیگر به تبادل می‌گذارند، در سطح شهر حرکت کرده و مسافران را پیاده و سوار می‌کنند.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا