اینترنت اشیا - IOTمطالب علمی

محیط برنامه نویسی ESPlorer برای ESP8266

در پست قبل آشنایی کلی با ESP8266 داشتیم پروژه NodeMCU را معرفی کردیم و قابلیت های آن را شرح دادیم. نحوه فلش کردن Node MCU را بر روی ESP8266 بررسی کردیم و در آخر برنامه ساده ای برای راه اندازی LED چشمک زن با NodeMCU داشتیم.

توضیحی کوتاه در مورد زبان برنامه نویسی LUA:

لوآ یک زبان متنی است که در سال ۱۹۹۳ در دانشگاه PUC-RIO ریودوژانیرو برزیل و توسط ۳ استاد همان دانشگاه متولد شد. از آن زمان تا کنون لوآ برای انواع مختلف کاربرد های صنعتی مانند ربوتیک , پردازش تصویر , ویرایشگر های متن توسعه ای , سوییچ های اترنت , توسعه وب و غیره استفاده میشود. بعلاوع لوآ یکی از زبان ها برجسته در طراحی و توسعه بازی های کامپیوتری است. LUA دراقع یک زبان برنامه نویسی بسیار ساده ولی فوق العاده قدرتمند است که به واسطه قابلیت های فوق العاده ای که دارد کاربران زیادی پیدا کرده و در صنعت استفاده زیادی دارد.

دستورات لوا خط به خط توسط مفسر اجرا می‌شوند. در لوا همچون زبان‌های اسکریپتی دیگر تابع اصلی (main) وجود ندارد (می‌توان اینطور تصور کرد که کل برنامه یک تابع اصلی است). هر بلوک کد لوا یا مربوط به مقدارده ای متغیر است یا اینکه اجرای یک تابع خاص می‌باشد. ارتباط با دنیای بیرون از طریق رابط برنامه‌نویسی نرم‌افزار انجام می‌شود. متغیرهایی که تعریف می‌شوند به دو دسته عمومی و محلی تقسیم می‌شوند. متغیرهای محلی متغیرهایی هستند که حوزه آنها یک تابع خاص است. در این زبان پیش‌پردازنده وجود ندارد.

فلسفلهٔ اولیه ساخت این زبان، استفاده از آن به عنوان یک زبان عمومی و ساده پردازه‌نویسی بود. جامعه هدف لوا شامل کاربران نیمه حرفه‌ای هم می‌شود. در پردازه‌نویسی برای انجام توصیفات پیچیده از یک زبان نهفته شده در یک زبان دیگر استفاده می‌شود. به خاطر سبک بودن کتابخانه لوا، می‌توان لوا را با تمام قابلیت‌ها به عنوان یک زبان نهفته در سی استفاده نمود. حجم مفسر کامپایل شده حدود ۱۵۰KB است. اگر با زبان C یا زبان برنامه نویسی آردوینو آشنایی دارید یادگیری LUA برای شما آسان است.

لوآ از لحاظ نحوی از واژگان کلیدی آشنایی استفاده می کند. برای آشنایی با Syntax لوا کد زیر دو نوع از محاسبه فاکتوریل, یکی به صورت بازگشتی و دییگری به صورت حلقه را نشان میدهد, هرکس با اندک کعلومات از برنامه نویسی میتواند عبارات و مفهوم این کدها را درک کند.

Captureدانلود خلاصه ای از دستورات LUA در یک فایل PDF

معرفی برنامه ESPlorer برای ESP8266

این برنامه برای کار با ماژول های ESP8266 یک برنامه ضروری است با این برنامه امکان برنامه نویسی یه زبان های میکروپایتون و LUA فراهم است هم چنین می توان ماژول ESP8266 را به وسیله ی AT کامند ها هم توسط این برنامه کنترل کرد. برای اجرای این برنامه نیاز به JAVA (SE version 7 and above) می باشد. برنامه را می توانید از لینک زیر دانلود کنید.

http://esp8266.ru/esplorer-latest/?f=ESPlorer.zip

بعد از دانلود برنامه ی ESPlorer را اجرا کنید.

14COre Schematics ESP Chip Programming2برد NodeMCU خود یا ماژول ESP8266 متصل به USB به سریال خود را به کامپیوتر وصل کنید.

14COre Schematics ESP Chip Programming3روی دکمه رفرش کیلک کنید و Port مربوط به تبدیل USB به سریال خود را انتخاب کنید.

14COre Schematics ESP Chip Programming4بعد از اتصال موقیت آمیز به برد ESP8266 از قسمت سمت راست NodeMCU را انتخاب کنید و قسمت اسکریپت را باز کنید. و یک فایل جدید ایجاد کنید.

-- your first lua script working on LED
 
lighton=0
pin=4
gpio.mode(pin,gpio.OUTPUT) -- Assign GPIO to Output
tmr.alarm(1,2000,1,function()
  if lighton==0 then
    lighton=1
    gpio.write(pin,gpio.HIGH) -- Assign GPIO On
  else
    lighton=0
     gpio.write(pin,gpio.LOW) -- Assign GPIO off
  end
end)

اسکریپت LUA بالا را کپی کنید. و در برنامه ESPlorer پیست کنید.

14COre Schematics ESP Chip Programming6اسکریپت بالا را توسط دکمه [ Save to ESP] ذخیره کنید. با ذخیره شدن کد روی ESP8266 برنامه شما شروع به اجرا می کند.

14COre Schematics ESP Chip Programming7

برای حذف برنامه آپلود شده روی ESP8266 کافی است file.remove (“file_name.lua”) را تایپ کرده و دکمه send را فشار دهید. اگر می خواهید همه فایل های روی حافظه ESP8266 را پاک کنید کافی است.file.format() را ارسال کنید.

اگر آپلود برنامه با موقیت انجام شده باشد برد را از تبدیل USB به سریال جدا کنید و به تغذیه 3.3 ولت وصل کنید شاهد اجرای برنامه خود خواهید بود.

photo 2017 02 18 12 26 57

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا