اخبار تکنولوژی

ژاپن تا ۲۰۱۸ قوی‌ترین ابررایانه دنیا را می‌سازد

بسیاری از کارشناسان معتقداند کشورهای قدرتمند دهه آینده دنیا نه کشورهایی با توان نظامی بالا بلکه با ابررایانه‌های قدرتمند هستند. به همین دلیل، رقابت و جنگ سرد پنهانی میان کشورهای مدعی بر سر ساختن قدرتمندترین ابررایانه دنیا وجود دارد. ژاپن هم می‌خواهد وارد این رقابت و جنگ فناوری شود.

رویترز گزارش داده است دولت ژاپن یک هزینه ۱۷۳ میلیون دلاری برای توسعه یک ابررایانه به تصویب رسانده است که تا سال ۲۰۱۸ سریع‌ترین ابررایانه دنیا شود. قرار است این ابررایانه ظرفیتی معادل ۱۳۰ پتافلاپ داشته باشد و از ابررایانه Sunway TaihuLight چین هم سریع‌تر و به قوی‌ترین ابررایانه دنیا تبدیل شود.

ژاپن کشور بیگانه‌ای با فناوری نیست و در چند دهه پیش مهد بسیاری از فناوری‌های الکترونیکی و تجهیزات مدرن فناوری بوده است اما در یک دهه اخیر دو کشور کره جنوبی و چین جایگزین آن شدند. ژاپن دوباره می‌خواهد رونق و شکوه خود در بازارهای فناوری را به دست بیاورد. آخرین بار، در سال ۲۰۱۱ ابررایانه K Computer شرکت فوجیتسو توانست رتبه اول سریع‌ترین ابررایانه دنیا را به دست بیاورد. این ابررایانه در آن زمان سرعتی معادل ۱۰.۵ پتافلاپ داشت.

دولت ژاپن با فراخوانی چندین شرکت بومی این کشور ازشان خواسته است سریع‌ترین ابررایانه دنیا با کدنام ABCI (مخفف AI Bridging Cloud Infrastructure) را بسازند. قرار است میان این شرکت‌ها یک مناقصه برگزار شود و برنده ۸ دسامبر ۲۰۱۶ معرفی خواهد شد تا عملا از ابتدای سال ۲۰۱۷ کار ساخت ابررایانه شروع شود.

ژاپن می‌خواهد برخی خدمات و پلتفرم‌های آنلاین بومی را روی این ابررایانه اجرا کرده و سرویس‌های شرکت‌هایی مانند گوگل و مایکروسافت را از رده خارج کند. قرار است این ابررایانه تا سال ۲۰۱۸ به طور آنلاین وارد مدار اینترنتی این کشور شود.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا