اخبار تکنولوژی

ربات جدیدی که «عرق» می کند

یکی از اصلی ترین چالش های فعالان حوزه رباتیک جهان، بالا رفتن حرارت سیستم و تاثیر منفی آن روی عملکرد ربات بوده است. در حال حاضر از فناوری های متعددی مثل سیستم چرخش مایع خنک کننده جاری در شریان های مصنوعی استفاده می شود که بسیار گران قیمت و البته سنگین وزن هستند.

بر اساس تحقیقات واحد آزمایشگاهی دانشگاه توکیو، یکی از رویکردهای ارزان تر برای سرد کردن سیستم عملیاتی ربات ها، استفاده از الگوی «عرق کردن» بوده که اولین نمونه از آن روی ربات انسان نمای کِنگورو پیاده سازی گردیده است.

mjgxotg4na-w600

سیستم تعریق مورد بحث روی 108 موتور فعال در کنگورو جریان داشته و با عمل تبخیر از سطح بدنه موجب خنک شدن ربات می شود. اگرچه این روش به اندازه سایر سیستم های خنک کننده جوابگو نیست، اما تا 11 دقیقه به ورزش کردن کنگورو یاری می رساند. علاوه بر این ربات انسان نمای ژاپنی با یک فنجان آب یونیزه شده، توانایی نیم روز پیاده روی پیدا می کند.

گفتنی است کنگورو از لایه پوستی برخوردار نیست و سیستم تعریق از طریق استخوان های فلزی صورت می گیرد. استخوان بندی این روبات با تکنولوژی پخت لیزری، در عملکردی مشابه با پرینت سه بعدی ساخته شده که در واقع امکان بهره وری از ظرفیت های مختلف فلز برای شکل دهی پیچیده بدن ربات را فراهم می سازد.

کانال های آلومینیمی با تراکم پایین، فریم کلی کنگورو را شکل داده و همانند یک اسفنج از هدر رفتن عرق تولید شده جلوگیری می کنند. به نظر می رسد آینده ی سیستم های خنک سازی روبات های انسان نما، در گروی سیستم تعریق خواهد بود.

ویدیوی عملکرد و ویژگی های این ربات را تماشا کنید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا