اخبار تکنولوژی

محققان موتور چهار زمانه ای با قابلیت سوزاندن متان و آزاد کردن هیدروژن ساختند

یک تیم تحقیقاتی از مؤسسه فناوری جورجیا موفق به ساخت یک موتور چهار زمانه شده که قادر است گاز طبیعی (متان) را بسوزاند و در حالی که دی اکسید کربن تولید شده را جذب می کند، هیدروژن آزاد کند. این موتور احتمالاً روزی قادر است به خط لوله گاز خانگی شما متصل شود تا بتوانید از آن طریق کپسول ماشین خود را پر کنید و همانند اتومبیل های الکتریکی بدون آلایندگی هوا به مقصد خود سفر کنید.

موتور مورد اشاره که راکتور پیستون غشای فعال CO2/H2 یا به اختصار (CHAMP) نام دارد شبیه به دیگر موتورهای چهار زمانه عمل کرده و متان و بخار آب به داخل سیلندر راه یافته و در حالی که پیستون پایین می رود، مخلوط حاضر متراکم شده و به دمای حدود 400 درجه سانتیگراد می رسد.

methane hydrogen reforming 2017 02 21 04

همین عامل سبب می شود تا واکنشی کاتالیزوری بدون نیاز به انفجار و یا جرقه رخ داده و گاز هیدروژن و دی اکسید کربن تولید شود. گفتنی است گاز هیدروژن توسط یک غشا از راکتور خارج می شود در حالی که CO2 توسط یک بستر جذب شده و در سیکل های بعدی به صورت متراکم سیلندر را ترک می کند.

لازم به ذکر است طبق ادعای توسعه دهندگان موتور مورد بحث از تنها دو مولکول آب به ازای هر مولکول متان استفاده می کند که نسبت به روش های حاضر بازدهی بیشتری خواهد داشت. همچنین دمای لازم برای انجام واکنش نیز بسیار کمتر از نمونه های مشابه است.

ناگفته نماند که در حال حاضر موتور CHAMP کاملاً بی نقص نیز نیست و در حالی که امکان جذب دی اکسید کربن را دارد اما تاکنون فناوری تجاری برای نگهداری CO2 به صورت دائمی وجود ندارد و علاوه بر آن محققان در مورد مقرون به صرفه بودن محصول خود صحبتی به میان نیاورده اند.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا