اخبار تکنولوژیاینترنت اشیا - IOT

۵ فناوری جدید در صنعت کشاورزی جهان

با ورود تکنولوژی‌هایی چون اینترنت اشیا در صنعت کشاورزی انتظار تغییر و تحولات قابل توجهی را در آینده خواهیم داشت. دنیای فناوری کشاورزی یا همان تکنوکشاورزی با استقبال سریعی در حال تغییر و تحولات است. آمیختن فناوری با این مقوله باعث شده است که امور سخت کشاورزی به شیوه‌ی خودکار انجام شده و کشاورزان دانش و بینش وسیع‌تری در خصوص محصولات خود به دست آورند. از این رو تکنولوژی همگام با نیازهای کشاورزی و محیط زیست در حال رشد و توسعه است. در ادامه به برخی از بزرگ‌ترین دستاوردهای فناوری در عرصه‌ی کشاورزی خواهیم پرداخت:

۱. تکنولوژی سنسور در زمین و مزرعه

153fc228 2ad6 44a0 85bb 52a4c618cf16امروزه در کشورهای پیشرفته آیفون و آی‌پد در دست کشاورزان حکم چنگک را دارد و با استفاده از فناوری اینترنت اشیا IoT اطلاعات دقیقی نظیر آب و هوا، شرایط رشد محصول، کیفیت و رطوبت خاک که قبلا در دسترس نبود، مشخص می‌شود.

بنابراین، حتی شرکت‌‌های سنتی مانند جان دیر John Deer هم پلت‌فرم‌ها و ماشین‌هایی تولید کردند که قابلیت برقراری ارتباط با یکدیگر را دارند. آرابل Arable از دیگر استارتاپ‌های فعال در زمینه‌ی تکنوکشاورزی است که یک طیف‌سنج شش بانده به نام پالس پاد PulsePod تولید کرده است که از چهار طرف امواج را اندازه‌گیری می‌کند. از این رو این ابزار می‌تواند مشاهداتی چون جریان‌های بارانی، تگرگ، سطح برگ، آب مورد نیاز محصول، تنش‌های محیطی، شرایط آب و هوای نقطه‌ای و حتی آلودگی هوا را اندازه‌گیری کند. این دستگاه می‌تواند همواره توسط بلوتوث، وای‌فای و اینترنت شبکه به تلفن همراه متصل باشد.

این دستگاه برای مقاصد امنیتی (رمزگذاری درجه‌های نظامی)، انعطاف‌پذیری (رابط کاربری برای تبدیل داده‌ها به اطلاعات خروجی) و کنترل وضعیت اشتراک‌گذاری (چگونگی/ زمان/ داده‌) استفاده می‌شود ضمن این که دید بی‌سابقه‌ای از سراسر زمین‌های زراعی در اختیار قرار می‌دهد. آدام ولف سازنده‌ی این دستگاه در توضیحات خود می‌گوید: :

 برای نخستین بار کشاورزان ما قادر هستند که وضعیت محصول را نسبت به شرایط آب و هوایی مدیریت کنند. از طرفی این پردازنده‌ها قادر هستند که میزان بازدهی محصول آینده را تعیین کنند و به این ترتیب کشاورزان می‌توانند تا دید بهتری نسبت به بازار خود به دست آورند. ضمن این که مواردی چون خشکسالی، بحران غذایی، میزان استفاده از آب روستایی هم پیش‌بینی خواهد شد.

۲. کشاورزی شهری و داخلی

1f9f0d36 83d8 4081 85b8 a8a44576fdb7

در حال حاضر حدود ۲۰ درصد از مواد غذایی جهان در محیط‌های شهری تولید می‌شود و صنعتی چند میلیارد دلاری را به خود اختصاص داده است. به طوری که این صنعت ارزشی به مقدار ۵ میلیارد دلار در بخش کشاورزی شهری و ۵.۷ میلیارد دلار در تولید حشیش قانونی در ایالات متحده دارد. ضمن این که در حالت دوم با توجه به قانونی کردن ماری‌جوانا این مقدار رو به افزایش است.

45fa3d06 e8ab 4fab bb42 f5d6e8a62f5b

کمپانی دیگری به نام لیف Leaf اقدام به ایجاد روشی برای توسعه‌ی کشاورزی خانگی کرده است و سیستمی را راه‌اندازی کرده است که در آن گیاهان و سبزیجات دارویی به صورت خودکار رشد می‌کنند و از طریق گوشی‌های هوشمند روند رشد آن‌ها کنترل می‌شود. این سیستم شامل پمپ، چراغ‌های روشنایی و فیلترهای هوای کربنی است و مواد مغذی برای رشد گیاهان را فراهم می‌کند.

ضمن این که سیستم موجود نقش یک میزبان برای سنسورهای محیطی را ایفا کرده و با استفاده از یک دوربین HD اطلاعات مورد نیاز را به گوشی هوشمند شما ارسال می‌کند. با این حال، از لحاظ مصرف انرژی الکتریسیته، این سیستم چندان مقرون به صرفه نیست و می‌توان برای اجرای مفید آن به برنامه‌های کاربردی انرژی خورشیدی امیدوار بود.

روش نوآورانه‌ی دیگر در کشاورزی شهری توسط شرکت فرایت فارمز Freight Farms ابداع شده است. این شرکت برای رشد محصولات از کانتینرهای مخصوص حمل و نقل روی یک کامیون استفاده می‌کند و تمام امکانات مورد نیاز برای رشد محصول را در آن فراهم می‌کند.

8ae03877 46e0 4d0e 828b e523514ee423

ضمن این که این امید وجود دارد که با به کار گیری اینترنت اشیا بتوان نظارت دقیق‌تری بر شرایط رشد آن‌ها داشت. پلتفرم اگزیولی Xively که توسط شرکت لاگ می‌این LogMeIn طراحی شده است، به کشاورزان این توانایی را می‌دهد که محصولات خود را از راه دور کنترل کرده و ویژگی‌های رشد گیاه از قبیل دما، رطوبت سطح دی اکسید کربن را ارزیابی کنند.

ضمن این که زنگ هشدارهایی وجود دارد که در صورت خارج شدن شرایط از حالت ایده‌آل به صدا در می‌آیند. علاوه بر این که اطلاعات جمع‌آوری شده، به شرکت Freight Farms کمک می‌کند تا سرویس‌های خود را بهبود داده و چشم‌انداز بهتری در اختیار مشتریان خود برای استفاده از محصولات فراهم کند. البته باغبانی در کانتینر در فضای شهری، جدید نیست، اما با توجه به این که در این کانتینرها از آب به صورت بهینه استفاده می‌کنند در مناطقی که خشکسالی وجود دارد روش مفیدی خواهد بود.

۳. حشرات خوراکی و مواد مغذی گیاهی

422fbb04 1cb9 4706 9d25 c37a679c7496

حشرات پروتئینی بخش بزرگی از مواد غذایی جهان را تشکیل می‌دهند. معمولا در بسیاری از کشورهای غیر غربی با استفاده از کمی کربن به پرورش و اصلاح نژاد آن‌ها پرداخته می‌شود. شرکت تاینی فارمز Tiny Farms که در ایالات متحده مستقر است با تکیه بر فناوری اینترنت اشیا و اتوماسیون، سیستم‌های کشاورزی هوشمند و مقیاس‌پذیری را طراحی کرده است که به سادگی برای رشد حشرات به کار برده می‌شوند. این سیستم از ادغام سنسور با یک پلتفرم ثبت داده ساخته شده و اطلاعات را تحلیل و بهینه‌سازی کرده و در مانیتور نمایش می‌دهد. در این میان یک اپلیکیشن مرتبط وجود دارد که وضعیت سلامت حشرات را ردیابی می‌کند.

از طرفی تکنولوژی توانسته است راه خود را در مکمل‌های غذایی نیز باز کند. به طوری که پودرهای مکمل سویلنت Soylent هم نمونه‌ای از این مکمل‌ها هستند. هر چند که ارتباط این بخش به کشاورزی یا تولید مورد بحث است، اما قطعا در فرآیند آن تکنولوژی حضور دارد.

۴. ربات‌های کشاورز

872daed8 355a 4a74 b05c e2f3706cd9c4

سال ۲۰۱۲ اگریکالچر سنسوس Agriculture Census نشان داد که طی سی سال گذشته میانگین سنی کشاورزان آمریکایی از ۵۰.۵ سال به ۵۸.۳ سال رسیده است. این آمار یک نگرانی برای آینده‌ی کشاورزی است چرا که حاکی از آن است که افراد کم‌تری به این حرفه گرایش دارند. بنابراین کاملا انتظار می‌رود که پس از گذشت دو دهه در آینده، ربات‌ها نیروی کار صنعت کشاورزی شوند به ویژه زمانی که هوشمندتر شده و از لحاظ هزینه ارزان‌تر عرضه شوند.

۵. رفع مشکل هزینه

در حالی که اینترنت اشیا حضوری قوی در کشاورزی داشته است، مطالعات نشان می‌دهند که هزینه‌ی استفاده از این خدمات با پذیرش آن‌ها در این عرصه کاهش پیدا خواهد کرد. چنانچه این روند در سراسر جهان تثبیت شود، بازدهی کشاورزی افزایش پیدا کرده و در هزینه‌های آبیاری و کود صرفه جویی می‌شود. از این رو فناوری‌های مدرن می‌توانند عملکرد موثری از خود نشان داده و راهکارهایی برای چالش‌های کشاورزی مدرن ارایه دهند.

نکته‌ی مورد نیاز دیگر امکان برخورداری از پوشش‌های مناسب تلفن همراه در سراسر زمین‌های کشاورزی است. استانداردهای باند باریک اینترنت اشیا (NB-IoT) کمک می‌کند تا سرتا‌سر زمین‌های کشاورزی مجهز به پوشش‌دهی شبکه‌های تلفن همراه شوند و باتری این تجهیزات هم ممکن است پس از گذشت چند سال نیاز به تعویض پیدا نکنند. ضمن این‌که NB-IoT می‌تواند زیرزمین‌ها و انبارهای مواد غذایی را تحت پوشش شبکه‌ی موبایل قرار داده و به تجهیزاتی چون سنسور، آلارم و دیگر ابزارهای اینترنت اشیا متصل کند.

منبع: ZOOMIT .ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا