اخبار تکنولوژی

اختراع جدیدی برای عیب یابی و تشخیص جابجایی شعاعی ترانس فشار قوی

مهندس رحیم حیدری نظر موفق به اختراع روش نوین “عیب یابی و تشخیص جابجایی شعاعی ترانسفورماتورهای فشار قوی با اندازه گیری میدان مغناطیسی ناشی از سیم پیچ آنها” شد.

این طرح به صورت ثبت اختراع با طبقه بندی بین المللی H03B;G01B (زمینه فیزیک; زمینه الکتریسیته) به شماره 89495 و تاریخ 13 مرداد ماه 95 درمرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، با راهنمایی دکتر گیورک بابا ملک قره پتیان(مخترع) و با همکاری و مشارکت مهندس رحیم حیدری نظر(مخترع و مالک اختراع) و مهندس آیت حیدری نظر(مخترع و مالک اختراع) به ثبت رسیده است.
ترانسفورماتور يكي از عناصر اصلي در شبكه‌هاي قدرت بوده و هر گونه عیب و خطايي در آنها مي‌تواند باعث تحميل هزينه‌هاي زيادي شود. یکی از عیوب ترانسفورماتورهای قدرت، جابجایی شعاعی سیم پیچ های آن است که می تواند در اثر وارد آمدن ضربه به ترانسفورماتور در هنگام حمل و نقل و يا در اثر نيروهاي الكتروديناميكي ناشي از اتصال كوتاه در نزديكي ترانسفورماتور رخ دهد و باعث عدم تقارن شار مغناطیسی داخل هسته شود. از آنجایی که کارکرد صحیح ترانسفورماتور به این تقارن بستگی دارد، این عیب باعث اخلال در کارکرد صحیح ترانسفورماتور خواهد شد.
هدف از این اختراع ارائه روشی نوین برای پی بردن به این جابجایی است تا در اسرع وقت، برای اصلاح عیب مربوطه اقدام شود. مزیت این طرح نسبت به روش های قبلی عدم خروج ترانسفورماتور(پایش مستمر و برخط) از مدار و درنتیجه کاهش انرژی توزیع نشده و افزایش قابلیت اطمینان سیستم قدرت می باشد.
گفتنی است که حیدری نظر، سال گذشته نیز اختراع دیگری با عنوان روش نوین “اندازه گیری میدان الکتریکی و مغناطیسی ناشی از سیم پیچ ترانسفورماتورهای فشار قوی در داخل و نزدیک بدنه آن برای تشخیص جابجایی محوری سیم پیچ آنها” را به نام خود ثبت کرده است .

27128_804

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا