اخبار تکنولوژی

بزرگترین تلسکوپ فضایی جهان با آینه‌هایی از طلای 18‌عیار ساخته شد

20 سال از ساخت تلسکوپ هابل می‌گذرد، تلسکوپی که در کشف رموز و اسرار کیهانی خدمات شایانی را برای بشر به ارمغان آورد. از بیست سال قبل، ناسا کار روی یک تلسکوپ مدرن با آینه‌های طلایی را آغاز کرد. حالا ناسا اعلام کرده که تلسکوپ جیمز‌وب آماده گذراندن مراحل آزمایشی شده است تا سال 2018 به فضا پرتاب شود.

چارلز بولدن، رئیس ناسا می‌گوید: «تلسکوپ جیمزوب به هجده آینه‌ پوشیده از طلای ۱۸عیار مجهز شده و وسعت آن برابر با یک زمین تنیس و ارتفاع آن به اندازه یک ساختمان سه طبقه است.» این تلسکوپ با این هدف طراحی و ساخته شده‌است تا به جانشینی قدرتمند‌تر برای تلسکوپ مشهور و کهنسال هابل تبدیل شود؛ تلسکوپی که طی ۲۶ سال گذشته به رصد شفق‌ها و ابرنواخترها پرداخته و آسمان را برای یافتن ماده تاریک نقشه‌برداری کرده‌ است و کاشف میلیاردها ستاره، کهکشان و سیاره بوده است.

james-web_0

تلسکوپ جیمز‌وب از صفحه‌ای خورشیدی برخوردار است که آن را به دو قسمت تقسیم می‌کند، یک بخش رو به خورشید که مسئولیت تامین انرژی تلسکوپ را به عهده دارد و یک بخش پشت به خورشید که به دلیل سرد بودن می‌تواند عوارض ناشی از گرم شدن تجهیزات رصد را خنثی کند.

آینه تلسکوپ جیمز وب پنج برابر بزرگتر از تلسکوپ هابل است و این به آن معنی است که می‌تواند اجرام و ستاره‌های کم‌فروغ‌تر را نیز رصد کند. در عین حال این تلسکوپ از توانایی رصد سیاره‌ها با جزئیاتی بسیار دقیق‌تر برخوردار است و به دانشمندان کمک می‌کند تا جزئیاتی دقیق درباره اتمسفر،‌فصل‌ها و حتی نشانه‌های حیات روی سیاره‌ها را بررسی کنند و با استفاده از تجهیزات فروسرخ خود می‌تواند در زمان سفر کرده و اولین ستاره‌های جهان هستی را مشاهده کند. پیش از پرتاب در سال ۲۰۱۸،‌ جیمز وب برای دو سال مورد آزمایش قرار خواهد گرفت؛ زیرا برخلاف هابل‌وب در نقطه‌ای دورافتاده مستقر خواهد شد که امکان تعمیر آن توسط فضانوردان وجود ندارد.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا